Головна > Всі новини > Анонси > Восени понад 2,2 млн киян оберуть 120 депутатів київради за новим виборчим кодексом

Восени понад 2,2 млн киян оберуть 120 депутатів київради за новим виборчим кодексом

Антон Кайс, юрист, партнер elections.biz.ua надав коментардо нового Виборчого кодексу України.

Виборчий кодекс № 396-IX з урахуванням пропозицій Президента було офіційно опубліковано в газеті “Голос України” 28 грудня.

Кодекс набрав чинності з 1 січня 2020 року.

Виборчий кодекс складається з чотирьох книг “Загальна частина”, “Вибори Президента України”, “Вибори народних депутатів України” та “Місцеві вибори”.

Оскільки найближчими виборами є місцеві, то ми зупинимось на новелах щодо місцевих виборах в розрізі м.Києва. 

Вибори депутатів Київської міської ради проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах.

Вибори Київського міського голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному міському виборчому окрузі.

Загальний склад Київської міської ради становить 120 депутатів. Це випливає з того, що за даними Державного реєстру виборців в Києві налічується 2191410 виборців.

Право висування кандидатів у депутати Київської міської ради реалізується виборцями через місцеві організації партій.

Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати Київської міської ради, на посаду Київського міського голови, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить у безготівковому порядку на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку чотири розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на день початку виборчого процесу, на кожні 10 тисяч виборців відповідного єдиного обласного, міського виборчого округу для кожного виду виборів окремо (для м.Києва 4,137 млн.грн.).

Міська виборча комісія встановлює кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (виборча квота). Виборча квота обчислюється як ціла частина результату ділення загальної кількості голосів, поданих на підтримку регіональних списків організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, на загальну кількість депутатських мандатів, що дорівнює кількісному складу міської ради.

Міська виборча комісія встановлює сумарну кількість мандатів, розподілених у відповідному багатомандатному окрузі.

Кандидати у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти, розміщуються на початку регіонального виборчого списку відповідної організації партії у порядку зменшення відсотків голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата у депутати. При рівному відсотку голосів вище місце займає кандидат, розміщений вище у регіональному виборчому списку кандидатів від організації партії. Після кандидатів у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти, у регіональному виборчому списку розміщуються інші кандидати у черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів.

Для визначення кількості мандатів, отриманих єдиним виборчим списком кандидатів від організації партії, загальна кількість невикористаних голосів виборців, поданих у єдиному багатомандатному окрузі на підтримку єдиного виборчого списку кандидатів від відповідної партії, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, яку отримали кандидати у депутати, включені до відповідного єдиного виборчого списку від цієї організації партії.

Обраними депутатами від організації партії вважаються кандидати у депутати, включені до єдиного виборчого списку цієї організації партії у кількості, яка відповідає кількості  отриманих мандатів, в порядку їх черговості у єдиному списку цієї організації партії. При цьому кандидати, визнані обраними у відповідних багатомандатних округах, не враховуються при розподілі мандатів у єдиному багатомандатному окрузі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *