Головна > Всі новини > Активісти району > Підроблені документи і арешт землі: Нацполіція розслідує зловживання з боку підлеглих Петра Оленича

Підроблені документи і арешт землі: Нацполіція розслідує зловживання з боку підлеглих Петра Оленича

Нацполіція протягом трьох місяців здійснює слідство за фактом зловживання службовим становищем з боку посадовців  Департамента земельних ресурсів КМДА. За попередніми даними, підлеглі Петра Оленича підготували сумнівний проєкт рішення щодо передачі в оренду ТОВ “Смерековий Гай” 5,25 га землі на території колишнього військового містечка на вул. Бориспільській. Задля цього, як вважають правоохоронці, чиновники використали підроблені документи. На вказаній землі вже не перший рік будується ЖК “Арт Парк” і проти нового землевідводу виступають співучасники цього будівництва (фірми із орбіти девелопера “Українська будівельна компанія”), які мають очевидний корпоративний спір з ексорендарем ділянки  – ТОВ “Навара-К”. Окрім неприємних емоцій для посадовців столичної мерії, ця історія може мати суттєві ризики і для людей, які вклалися в будівництво даного комплексу.

Як стало відомо, 16 січня 2023 року Шевченківський районний суд повернув директорці ТОВ “Смерековий гай” її клопотання про зняття арешту з земельної ділянки на вул. Бориспільській, 67. Відповідна судова ухвала, яку суд виніс в рамках кримінального провадження №12022100000000793, була опублікована в Держреєстрі судових рішень 20 січня поточного року.

Вказане кримінальне провадження було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 14 жовтня 2022 року за фактом можливого скоєння злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України – зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.

У ході досудового розслідування правоохоронці попередньо встановили, що у серпні 2022 року службові особи Департаменту земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА), зловживаючи службовим становищем, всупереч даним щодо терміну дії договору оренди земельної ділянки та з використанням завідомо підроблених документів щодо права власності на об’єкти нерухомого майна, ухвалили проєкт рішення Київради щодо передачі ділянки на вул. Бориспільській, 67 (Дарницький район столиці) в оренду ТОВ “Смерековий Гай”. 

Читайте: Дело на 33 миллиона: экс-подчиненной Оленича грозит срок за служебную халатность

У судових ухвалах по цьому провадженню повідомляється, що на вказаній ділянці, яка знаходиться в комунальній власності громади Києва та орендарем якої є ТОВ “Навара-К, наразі здійснюється будівництво житлового комплексу (ЖК) “Арт Парк”. За інформацією слідчих, внаслідок згаданих дій з боку чиновників КМДА замовнику будівництва ТОВ “Арт Парк” та інвесторам вказаного ЖК були спричинені тяжкі наслідки. 

ЖК “Арт Парк” на карті

15 листопада 2022 року Голосіївський районний суд столиці, за клопотанням Київської міської прокуратури, наклав арешт на згадану землю. Це було зроблено з метою недопущення “набуття або припинення права користування, зміни користувачів та зміни порядку користування ділянкою”.

В обґрунтування своїх вимог щодо скасування арешту ділянки керівниця ТОВ “Смерековий гай” вказала, що сам по собі проєкт рішення Київради не має юридичної сили, допоки він не буде розглянутий на пленарному засіданні міськради та за нього не проголосує необхідна кількість депутатів. Втім, слідча суддя Марина Антонюк відмовилася задовольняти таке клопотання через те, що ТОВ “Смерековий гай” не має жодних прав на цю землю, а тому дана компанія не може прохати зняти арешт.

Скандальна передісторія

28 вересня 2006 року Київрада рішенням №73/130 погодила передачу ділянки на вул. Бориспільській, 67 площею 5,40 га в оренду ТОВ “Навара-К”  для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з об’єктами соціального призначення (кадастровий номер – 8000000000:63:502:0001). Термін оренди мав скласти 5 років. Даний землевідвід відбувся за рахунок частини земель, які столична влада спочатку передала в тимчасове користування військової частини №32536 (в 70-х роках XX століття, цільове призначення невідоме), а надалі відвела на праві постійного користування Державному комітету у справах охорони державного кордону України (в 90-х роках XX століття ця земля передавалася для експлуатації та обслуговування будівель і споруд).

22 листопада 2006 року між Київрадою і ТОВ “Навара-К” було укладено договір оренди вказаної ділянки. При цьому, в угоді було вказано дещо меншу площу цієї землі – 5,25 га. Де “поділися” ще 15 “соток”, у відкритих джерелах інформація відсутня: можна припустити, що або площа ділянки була уточнена за результатами нових “замірів”, або орендар за якихось причин відмовився від частини землі. 

За даними відкритих джерел, у 2012-2015 роках на цій земельній ділянці планувалося будівництво ЖК “Лісова перлина” (“Лесная жемчужина”), який мав складатися з 5-7-поверхових будинків. Проте, реалізувати цей проєкт забудовникам до кінця не вдалося.

12 травня 2015 року між ТОВ “Навара-К” і ТОВ “Київський домобудівний комбінат”  було укладено договір на здійснення будівництва комплексу житлових будинків на вул. Бориспільській, 67. Якими були його умови, у відкритих джерелах дані відсутні. Втім, можна припустити, що, відповідно до цієї угоди, було погоджено хто і як буде фінансувати це будівництво, яким чином сторони договори розподілять житлові площі у збудованому ЖК задля подальшого продажу тощо. Через декілька років до цієї угоди, схоже, у якості замовника будівництва, також приєдналося згадане вище ТОВ “Арт Парк” (компанія була зареєстрована в 2019 році, відповідно – брати участь у цьому проєкті раніше не могла. – КВ), інформація про що наявна в Держреєстрі судових рішень. Роль цієї компанії у вказаному договорі також невідома.

5 квітня 2016 року комісія Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин підтримала проєкт рішення №08/231-2301/ПР від 23 вересня 2015 року про поновлення вказаної орендної угоди на термін 5 років. У даному випадку міська влада вирішила пролонгувати угоду без прийняття рішення у сесійній залі Київради, як це вона полюбляє робити. Надалі, 12 вересня 2016 року, між столичною міськрадою і ТОВ “Навара-К” було укладено додаткову угоду про поновлення договору оренди ділянки.

17 березня 2017 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Навара-К” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва на вул. Бориспільській, 67 житлово-офісного комплексу з об’єктами соціального призначення. 

Згідно з цим документом, чиновники дозволили вказаній компанії проєктувати зведення 25 будівель (у тому числі 18 житлових будинків на 2874 квартири) поверховістю 1,2, 11 та 26 поверхів. МУО було передбачено, що загальна площа забудови має скласти 14,8 тис. кв.м., загальна площа квартир – 137,9 тис. кв.м., а загальна площа громадських нежитлових приміщень – 32,4 тис. кв.м. Особливих обмежень щодо запланованого будівництва столична влада не висунула, лише уточнивши, що у разі проєктування об’єкта вище 50 метрів забудовники мають узгодити свої проєктні рішення з “Украерорухом” та “Укравіатрансом”.

Надалі навколо цієї ділянки почали точитися скандали. У квітні 2017 року військова прокуратура Центрального регіону звернулася до Господарського суду Києва із позовом про визнання недійсним рішення Київради №73/130 від 28 вересня 2006 року про передачу ділянки на вул. Бориспільській, 67 в оренду ТОВ “Навара-К” та визнання недійсним договору оренди цієї землі. Відповідачами у цій справі було визначено столичну міськраду та вказану компанію-орендаря.

Головним мотивом подачі цього позову та водночас основним аргументом задля його задоволення у військовій прокуратурі назвали той факт, що вказана ділянка належить до земель оборони, які є державною власністю та розпорядження якими відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України. Мова йде якраз про те, що ця земля ще за радянських часів відводилася столичною владою в користування військовій частині. У зв’язку з цим, на думку прокурорів, Київрада при прийнятті спірного рішення №73/130 допустила порушення вимог земельного законодавства України.

У ТОВ “Навара-К” з такими доводами правоохоронців не погоджувалися. Представники компанії-відповідача під час судового розгляду справи підтвердили, що колись на цій ділянці знаходилось військове майно (майновий комплекс військового містечка 181/1 загальною площею 7,6 тис. кв.м.), але в 2003-2004 роках це майно було приватизовано ТОВ “Навара-К”, а тому, мовляв, “перестало бути військовим”. У зв’язку з цим, на думку юристів ТОВ “Навара-К”, посилання прокурора на те, що земельна ділянка по вул.Бориспільській, 67 належала до земель оборони, які є державною власністю, “є безпідставними та такими, що позбавлені належного доказового обґрунтування”.

Скріншот однієї з ухвал по цій судовій справі

Судовий спір по цій справі тривав півтора року, і жодних успіхів військовій прокуратурі добитися не вдалося – 17 жовтня 2018 року Касаційний господарський суд України повністю відмовив правоохоронцям в задоволенні їхніх вимог.

Читайте: Компанія соратника Віталія Кличка “влипла” в судову тяганину з Міноборони

Паралельно з цими спорами, у серпні 2017 року, Держархбудінспекція (ДАБІ) видала ТОВ “Навара-К” дозвіл №ІУ113172302272 на будівництво житлово-офісного комплексу з об’єктами соціального призначення. Вихідні дані цього документа у відкритому доступі відсутні, але, за інформацією профільних інтернет-порталів, забудовникам дозволили зводити 19 будинків (поверховістю 11 та 26 поверхів) приблизно на 2,8 тис. квартир. Даний проєкт отримав назву ЖК “Арт Парк”, його будівництво стартувало наприкінці 2017 року, а його девелопером виступила “Українська будівельна компанія”. Наразі відомо, що на вказаній ділянці вже майже добудовано 2 будинки, проте ще жоден з об’єктів не введено в експлуатацію. 

30 серпня 2022 року заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич та Департамент земельних ресурсів КМДА зареєстрували в Київраді проєкт рішення №08/231-1179/ПР про передачу земельної ділянки на вул. Бориспільській, 67 в оренду ТОВ “Смерековий гай” на термін 5 років (цільове призначення планується зберегти. – ). Однією з обставин для здійснення даного землевідводу в документі було названо той факт, що потенційний орендар є власником розташованого на цій ділянці майнового комплексу площею 7,6 тис. кв.м. (на підставі 8 договорів купівлі-продажу, очевидно це і є будівлі колишнього військового містечка. – КВ). При цьому, в проєкті рішення уточнюється, що ТОВ “Навара-К” вже не є орендарем цієї землі, адже термін дії відповідної орендної угоди закінчився у вересні 2021 року.

Надалі цей документ було передано на розгляд постійних комісій Київради. 7 вересня 2022 року його підтримала комісія міськради з питань житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу. У свою чергу, профільна комісія Київради – з питань містобудування, архітектури та земельних відносин – не прийняла остаточне рішення стосовно цього проєкта рішення: 21 вересня вона створила робочу групу, яка мала опрацювати це питання задля подальшого розгляду.

Наприкінці вересня 2022 року ТОВ “Київський домобудівний комбінат” і ТОВ “Арт Парк” звернулися до Господарського суду Києва з двома позовами до ТОВ “Навара-К” стосовно зобов’язання виконати умови вищезгаданого договору щодо забудови ділянки на вул. Бориспільській, 67.

В обгрунтування своїх вимог позивачі зазначили, що ТОВ “Навара-К”, всупереч умовам угоди, яка забороняє вчиняти будь-які дії щодо ділянки або прав на неї, здійснило відчуження розташованого на цій землі майна на користь ТОВ “Смерековий гай”. ТОВ “Київський домобудівний комбінат” і ТОВ “Арт Парк” зазначили, що такі дії відповідача можуть “негативно вплинути на здійснення спільного проекту” з будівництва ЖК.

При цьому позивачі вимагали від Господарського суду Києва прийняти міру запобіжного заходу у вигляді заборони столичній міськраді обговорювати питання по відводу цієї ділянки або передачі її в оренду до прийняття рішень по вказаним судовим справами. Втім, служителі Феміди відмовили компаніям у задоволенні відповідних клопотань. Наразі розгляд цих справ ще триває.

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Навара-К” (ексорендар ділянки на вул. Бориспільській, 67) було зареєстроване в Києві у січні 2004 року. Керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром компанії зазначено мешканця столиці Максима Шлюєва.

Столичне ТОВ “Смерековий гай” (компанія, яка претендує на оренду ділянки на вул. Бориспільській, 67) було зареєстроване в листопаді 2021 року. Кінцевими бенефіціарами компанії вказано мешканців Києва Сергія Крисевича і Юлію Богатирьову (також є офіційним керівником даного ТОВ), а також громадянина Кіпру Андреаса Ясінаса. Засновниками ТОВ “Смерековий гай” вказано ПАТ “ЗНВКІФ “Авісто” і АТ “ЗНВКІФ “Юкон” і АТ “ЗНВКІФ “Скілінг”.

Керівники та власники ТОВ “Навара-К” і ТОВ “Смерековий гай” можуть бути пов’язані з оточенням Василя Горбаля – нардепа IV-VI скликань Верховної Ради (у двох останніх своїх каденціях обирався від “Партії регіонів”), ексголови Львівської облдержадміністрації (2010 рік), ексголови правління та почесного президента “Укргазбанку” до його націоналізації (1996-2009 роки). 

Так, зокрема, згаданий вище Максим Шлюєв працював в “Укргазбанку” в 2002-2015 роках, а в середині 2000-х років був працевлаштований в АТ “Укркарт” (ця компанія за часів президентства Віктора Януковича отримала право передавати інформацію з касових апаратів податківцям), яке ЗМІ до 2012 року також пов’язували з Горбалем. Наразі Шлюєв є директором та співзасновником майже однойменного ТОВ “Укркарт-еквайр”,  кінцевими бенефіціарами цієї компанії вказано вищезазначених Юлію Богатирьову та Сергія Крисевича.

Примітно, що Максим Шлюєв є одноосібним власником ТОВ “СПК БВ Чайка”, якому Київрада у вересні 2021 року передала в оренду 3 га землі на Трухановому острові для експлуатації та обслуговування своєї водно-спортивної бази.

Київське ТОВ “Арт Парк” (співучасник будівництва) було зареєстроване у травні 2019 року. Засновниками та кінцевими бенефіціарами цієї компанії є мешканці столиці Тетяна і Олег Морози. Останній також є керівником цього ТОВ.

Олег Мороз є керівником та співвласником ЗАТ “Українська будівельна компанія” – девелопера ЖК “Арт Парк”, який брав участь у будівництві 7 житлових проєктів у Києві та Київській області (зокрема, ЖК “iHome” в Крюківщині). Також це акціонерне товариство займалося реконструкцією адмінбудівлі “Промінвестбанку” та головного офісу “Нафтогаза” в Києві. За інформацією ЗМІ, дана компанія почала дуже стрімко розвиватися за часів Віктора Януковича і зокрема – “виступала генеральним забудовником у проектах, які фінансувалися державним “Укргазбанком”.

У свою чергу ТОВ “Київський домобудівний комбінат” (ще один співучасник будівництва) і ТОВ “Укрспецмонтажбуд-2” (підрядник будівництва) також більш ніж очевидно пов’язані між собою – одним із співвласників обох цих компаній є мешканець села Супранівка Тернопільської області Юрій Трач.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.