Главная > Все новости > Новруз Байрам 2023: фестиваль в Києві 18 – 19 березня, де проходить, як святкують, програма

Новруз Байрам 2023: фестиваль в Києві 18 – 19 березня, де проходить, як святкують, програма

18 та 19 березня на лівому березі столиці пройде фестиваль на честь свята Новруз

Новруз Байрам – свято Нового року за сонячним календарем, який відзначається в день весняного рівнодення і початку польових робіт. За звичаєм, перед початком свята, люди наводять лад у будинках, готують святкову їжу та солодощі. Ритуальною стравою вважається Суман – солодова халва. У день Новрузу заведено усій родині збиратися за святковим столом, ходити з привітаннями один до одного в гості, співати пісні про Новруз. Обов’язковим є відвідування хворих і самотніх людей. Традиційно стіл прикрашається блюдом із зеленими паростками пшениці і крашанками. Кульмінацією свята є обряд очищення. Люди палять багаття і стрибають через полум’я, у такий спосіб залишаючи всі хвороби, біди і негаразди у минулому році. Новруз Байрам – це вшанування відродження природи, свято примирення та очищення, свято мудрості, яке  закликає до солідарності, єднання, терпимості та прощення.

30 вересня 2009 Новруз був включений ЮНЕСКО у Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства поряд з 76 елементами нематеріальної спадщини всього світу. 

23 лютого 2010 на 64-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН була прийнята резолюція, відповідно до якої Міжнародний день Новруз припадає на 21 березня. Відзначається це свято в Азербайджані, Албанії, Афганістані, Грузії, Індії, Киргизії, Македонії, Туреччині, Туркменістані, Узбекистані, Казахстані, Таджикистані.

Цікаво, що Новруз Байрам у багатьох своїх традиціях перекликається із ритуалами та традиціями обрядових свят України:

  • стрибки через вогнище – в Україні так святкують Івана Купала;
  • фарбування яєць – в Україні так святкують Великдень;
  • ворожіння біля дзеркала – в Україні так святкують Андрія;
  • спускання у димохід – в Україні так робить Святий Миколай;
  • ходіння дітей по домівках зі співом пісень – в Україні так колядують на Різдво;
  • обов’язкові страви на столі – в Україні так святкують Василя та Маланку.

Ці та багато інших спільних традицій ми можемо знайти між нашими святами та Новрузом. Це пояснюється тим, що коріння українських обрядових свят та Новрузу спільне і сягає зороастризму.

“У сучасній Україні проживає більш як 124 національності. І всі вони живуть у мирі та взаємоповазі. Тому так важливо проводити культурно-мистецькі заходи, які об’єднують у спільній культурній діяльності різні народи та національності, які проживають в Україні”, – говорять організатори свята. 

Де і як у Києві відзначатимуть Навруз Байрам 2023

Міжнародне Національне свято Новруз будуть святкувати у столиці 18 та 19 березня 2023 року з 12.00 до 17.00 у маркет-моллі Даринок. Святкування буде проходити одночасно на трьох локаціях. 

Події на вулиці будуть проходити з 12.00 до 17.00. Гостей чекає концертна програма, фотозони, ігри, – зокрема бій на яйцях, перетягування каната, та естафети з бігу,  – та активні майстер-класи зі стрільби з луку, із володіння батогом та із бою на шаблях. На вулиці працюватиме фуд-корт, де пригощатимуть гостей чаєм, пловом та традиційними смаколиками Новрузу – крашанками, східними солодощами, шашликами тощо.

За участь в майстер-класах та інших подіях дітлахи мають змогу заробити “хепіки” – фестивальні гроші, на які можна буде придбати собі подарунок. 

У Зоні виставок (12.30 – 17.00) будуть розташовані виставки національного мистецтва народів світу, які святкують Новруз (одяг, прикраси, література, скульптура, сувеніри, живопис).

Будуть представлені артефакти різних національностей та народів.

У зоні майстер-класів та анімації (12.00 – 17.00) будуть проходити майстер-класи із традиційного для Новрузу рукоділля: виготовлення амулетів із дерева, декупаж яєць, виготовлення сувеніра “семені” (зеленої травички).

 Головна сцена (12.30 – 17.00) розпочне свою роботу з параду національностей. Впродовж дня на сцені відбудуться етно-покази та виступи художніх колективів – фольклорних, етнічних, сучасних стилізованих, народних.

О 14.00 та о 15.00 кожний гість фестивалю зможе продемонструвати зі сцени свій костюм, стилізований до Новрузу (з обов’язковими елементами свята – “семені”, “суман” тощо). Щогодини – о 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 на головній сцені відбуватимуться розіграші призів.

На всіх локаціях будуть встановлені скриньки для збору донатів. Кожен, хто зробить під час свята донат на ЗСУ, стає учасником розіграшу призів від “Даринку” та люксових комплексів від курорту Трускавець: “Трускавець 365” та “Гранд Алексік”.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *