Про масонів або, як їх називають, «вільних мулярів» склалося достатньо легенд. Одні звинувачували їх у ритуальних вбивствах та вселенських змовах. Іншим імпонували опозиційність багатьох масонських лож та відродження ними пам’яток культури. Навіть звичний для всіх вираз «неотесана людина» насправді родом з масонства. Сьогодні говоримо про історію київського масонства разом з сайтом Мій Київ.
Оплот київського масонства Липки
Хоча першу велику українську ложу «Трьох богинь» було створено у 1747-му році у Львові (її заснував тодішній бургомістр міста Франсуа Лангшан де Бер’є), Київ відіграв чималу роль у розвитку масонського руху в Україні. «Три богині» проіснували лише кілька місяців. Один із членів братства раптово помер, у покійника знайшли секретні масонські документи і ложі настав кінець.

Опором київських масонів стали Липки. За однією з версій, масони збиралися в будівлі, що збереглася на Грушевського, 14 (колишній вулиці Олександрівській). Раніше там проживав генерал кавалерії, герой Наполеонівської війни Микола Раєвський, якого негласно вважають фундатором Київської масонської ложі. Він збирав однодумців і у своєму маєтку на Куренівці.
Діяльність київських масонів
«Астрея», до складу якої входила і київська інтелігенція, намагалася звести містику до мінімуму. Вона більше відстоювала чесноту, вірність вітчизні, імператору, суворе дотримання світських законів. Київські масони підтримали Іпсіланті та грецьке повстання, але ворогами Російської імперії вони ніколи не були. Тим не менш, будь-які секретні спільноти були заборонені в серпні 1822 імператорським рескриптом «Про знищення масонських лож і всяких таємних товариств».

Потай вищі кола масонів все ж таки збиралися. Як вважає доктор історичних наук та один із найвідоміших дослідників масонства в нашій країні Віктор Савченко, до політиків-масонів входили останній гетьман Павло Скоропадський, голова директорії УНР Симон Петлюра, а також голова Всеукраїнського революційного комітету Християн Раковський.
Більше про київських масонів, про те чим вони займаються зараз та критерії вступу до цієї спільноти можна дізнатись у продовженні статті від My-Kiev.com. Ви дізнаєтесь багато цікавого і незвичайного, тому дуже радимо не зволікати і прочитати більше повний матеріал.