Завтра весь світ відзначатиме День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Традиційно цього дня найбільше уваги та шани приділяється ветеранам. Однак з року в рік у травні загострюються суперечки як щодо статусу, так і щодо кількості ветеранів. Кого ж вважати ветераном війни, хто такі учасники бойових дій, скільки в Дарницькому районі залишилося ветеранів Другої світової війни?
Хто такі ветерани війни?
Відповідно до українського закону “Про статус ветеранів війни”, це особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ВВ належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Хто такі учасники бойових дій?
Це особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Учасниками бойових дій визнаються:
Не тільки військовослужбовці, які проходили службу в діючій армії, партизани та підпільники громадянської та Другої світової воєн, а також ті, хто брав участь у бойових діях із захисту Батьківщини як у військовий, так і у мирний час, причому не тільки на території України, а й на території інших держав, наприклад, в Афганістані. Сюди ж відносяться сини полків та юнги, які перебували у діючих частинах до досягнення ними повноліття; працівники сфери культурного обслуговування фронтів, які виступали перед воїнами; працівники, які були переведені у період Другої світової війни на становище військовослужбовців; особи, нагороджені знаком “Жителю блокадного Ленінграда”, медалями “За оборону Ленінграда”, “За оборону Севастополя”; вояки УПА, які не вчинили злочинів проти людства і миру та були реабілітовані відповідно до закону України; учасники Антитерористичної операції на Донбасі (з 30 квітня Операції об’єднаних сил).
Хто такі особи з інвалідністю внаслідок війни?
Це військовослужбовці, партизани, підпільники, працівники, які дістали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва під час захисту Батьківщини у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Хто ще підпадає під дію цього закону?
Закон також поширюється на сім’ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (зникли безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби, а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Скільки в Дарницькому районі зараз ветеранів Другої світової війни?
Сьогодні, в Дарницькому районі на обліку перебуває 446 ветеранів Другої світової війни, 117 з них мають статус учасника бойових дій-інвалідів війни та брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях.
Скільки має бути років наймолодшому та найстаршому ветерану Другої світової війни?
Останній призов на фронт у складі Радянської армії відбувся у 1945 році. Призивали хлопців 1926-1927 років народження. Таким чином, наймолодшому фронтовику має бути 92 роки. Сьогодні, ми зичимо міцного здоров’я та довголіття всім живим ветеранам Дарницького району, наймолодшому з яких – Миколі Аксентійовичу Нечипоренку в цьому році виповнюється 93 роки, найстаршому – Анастасії Никифорівні Мартинюк 101 рік.